24 Mayıs 2019, Cuma

Karadenizlilerin ve Gezginlerin Buluşma Noktası

Karadeniz’in İncileri: Uzungöl 1

Karadeniz’in İncileri: Uzungöl 1

Karadeniz’in İncileri: Uzungöl 1

2001 yılında Karadeniz Karadeniz Dergisi’nde yayınlanan ve pek çok aydınlatıcı bilgiler içeren bir yayını ilk kez tekrar yayınlıyoruz.

Yeşilin bütün tonları, tarihi yapıları ve eserleri, yaylaları ve nice turistik özellik ve doğal güzellikleriyle bilinen Karadeniz’in iki incisinden biri olan Üzungöl, Trabzon'a yaklaşık 99 km, Çaykara ilçesine 19 km. uzaklıkta ve deniz seviyesinden ortalama 1090 metre yüksekliktedir.

Çaykara istikametinde Trabzon’dan yaklaşık 99 km kadar uzaklıkta, ormanlarla kaplı vadinin orta yerinde yemyeşil bir doğa harikası olan Uzungöl, yıl boyunca, her mevsim turizme açık bulunmaktadır. Tadına doyum olmaz alabalığı ve doğal yapısına uygun turizm tesisleri ile ününü her tarafa duyurmuş olan bu turizm beldesine, yöreye uygun tarzda inşa edilmiş ahşap evleri doğal güzelliğini tamamlayıcı bir görüntü kazandırmıştır.

Çam ağaçlarıyla kaplı tepeleri, güzelim görüntüsüyle yamaçlardan düşen kayalarla Haldizen adındaki derenin önünün kapanmasıyla oluşmuş olduğu söylenen ve çevreye de aynı ismi kazandıran gölü, göle akıp duran dibi taşlı deresi; ahşap otelleri, turistik eşyaların satıldığı dükkanları, balık çiftlikleri ve daha neleri ve mükemmel manzarası ile her bakımdan ideal bir tatil merkezi Uzungöl. Çaykara’dan Uzungöl’e ulaşmaya çalışırken ilk karşılaşılan olumsuz durum kuşkusuz yolun bozuk olmasıdır. Ancak Uzungül’ün muhteşem manzarası bu bozuk yolların verdiği zahmete gerçekten değdiğini hissediyorsunuz. Çünkü Uzungöl’ün enfes güzelliği ile yüz yüze gelmek, adeta insana her şeyi bir çırpıda unutturuyor.

Uzungöl’e akıp duran akarsuyun kenarında oturup ayaklarınızı çıkararak suya daldırdığınızda bir an irkilir gibi olursunuz. Ancak bu duruma zamanla alışmaya çalıştığınız taktirde, hem çevrenin manzarasını seyretme, hem de suyun akışıyla oluşan sesleri dinleme olanağına kavuşarak kendinize doğal bir terapi yapabilir, zihninizi ve ruhunuzu dinlendirerek daha dinç bir hale getirebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız taktirde o ana kadar taşıdığınız bütün yorgunluklardan kurtulacağınıza emin olabilirsiniz.

İki dağın ortasında, Karadeniz’in incisi Uzungöl, yeşilin bin bir tonu ve sayılamayacak kadar bitki çeşidinin sergilendiği doğal güzelliklerin ve muhteşem manzaraların geçit resmidir adeta.

Burada alabalık ve kara lahana çorbası büyük ün yapmıştır. Uzungöl’ün çevresindeki dağlarda yaban hayatı yaşayan ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, Kafkas dağ horozu gibi hayvanların yaşadığı ifade edilmektedir.

Konumuz Uzungöl olunca, bu güzelim beldeyi bir de burada yaşayan, buraya önemli katkıları ve emeği olan yetkili ve etkili değerli zatlardan dinleme gereği duyduk. Uzungöl Belediye Başkanı Kadir İnan Bey ve İnan Tesisleri’nin kurucusu ve işletmecisi Dursun Ali İnan Bey ricamızı kabul ettiler ve bize sizin için Uzungöl’ün güzellik ve özelliklerini, sorun ve beklentilerini anlattılar.

Belediye Başkanı Sayın Kadir İnan’a Uzungöl’ün hangi yılda Turizm Bölgesi ve SİT alanı ilan edildiği sorusunu yönelterek başlıyoruz sohbetimize. Başkan, burasının 1986 yılında Turizm Bakanlığı’ınca Turizm Bölgesi, Tabiat Varlıkları Korum Kurulu tarafından da 1998’de SİT alanı ilan edildiği cevabını alıyoruz.

Başka bir konuya giriyoruz ve saygıdeğer Başkan’a gölü soruyoruz. 180 metreye 600 metre genişliğinde olup, bugün için gölün ekolojik yapısının büyük ölçüde bozulduğunu, 18 metre olan derinliğin 6.5 metreye düştüğünü, derenin taşıdığı malzemenin temizlenmesi için gerekli girişimlerinin sürdüğünü belirterek, bu çalışmanın ihmal edilmesi halinde ortaya çıkacak durumu ilginç bir ifade ile şöyle yorumluyor: “Uzungöl top sahası olur.” Gerekli devlet desteğini alamadığı taktirde, duyarlılığını göstermek için, gölü dolduran malzemeyi “Gerekirse Uzungöl’ün gençlerini toplayarak kürekle kaldırırız” diyor. DSİ’nin yaptırdığı dinlendirme barajının gölün bozulmaması için büyük katkısı olduğunu şükranla ifade etme gereği duyuyor.

Göldeki balıkları soruyoruz Başkan’a “Göldeki balıklar orijinal, en doğal kırmızı benekli alabalıklardır” diyor. Bu balıkların geçmişe oranla yapılan yanlışlık ve sudaki kirlilik nedeniyle bugün çok azaldığını üzülerek ifade ediyor.

Altyapı ile ilgili sorunları öğrenmek istiyoruz değerli Başkan’dan. Özellikle ödenek yetersizliği gibi nedenlerle Devlet’in başlayıp bir türlü bitirilemeyen kanalizasyon çalışmasından şikayet ediyor haklı olarak ve bu olumsuzluğun Karayollarının bitiremediği yol çalışmasına bağlıyor. Yol güzergâhını izleyen kanalizasyon çalışmasının yolun bitirilmesine bağlı olduğunu ifade ediyor. Altyapı hizmetlerinin istendiği gibi yapılamamasının önemli nedenlerinden biri olarak da her yıl artan insan yoğunluğuna bağlıyor ve 10 yıl önce 20 bin kadar insan gelirken, bu yıl 350 bin kadar insanın Uzungöl’ü ziyaret edeceğini tahmin ettiklerini zikretme gereği duyuyor konun anlaşılması için.

Uzungöl’ün bugün en önemli ihtiyacının teleferik sistemi olduğunu söylüyor. Bunun gerekçesi olarak da gelen insanların yaylalara gitme olanağını bulacağını, bundan yayla turizminin de faydalanacağını ve Uzungöl’ün merkezinde ortaya çıkan insan yoğunluğunun hafifleyeceğini ve yukarı doğru çıkmanın ziyaretçiler için çok daha cazip bir durum olacağını ifade ederek açıklamaya çalışıyor. Teleferik sisteminin en fazla maliyetinin ise bir buçuk milyon dolar kadar olduğunu ve bu işin yapımı için özellikle Karadenizli iş adamlarına büyük görevler düştüğünü vurguluyor.

Başkan, Uzungöl’ün kış turizmi ve kayak merkezi olması açısından da çok cazip coğrafi özellikler taşıdığını da belirtmeden edemiyor. Hatta Haziran ayından itibaren yaylalarda çim kayağının dahi yapılabileceğini iddia ediyor.

Uzungöl’ü diğer turistik yerlerden ayıran ve Uzungöl’ü Uzungöl yapan özellikleri soruyoruz. Belediye Başkanı Kadir İnan, “Uzungöl’ü Uzungöl yapan, Uzungöl’le bütünleşen tabii, doğal yapısıdır; dereleridir, ormanlarıdır, ormanlarındaki rengârenk, kademe kademe çıkıldığı zaman ortaya çıkan görüntüsü, manzarasıdır, havası ve suyudur. Bunda en büyük etken de yerleşim yerimizi ziyarete gelen insanlara karşı bizim insanlarımızın olumlu tutumudur” diye karşılık veriyor.

Başkan’a Uzugöl halkının geçim kaynağı ve turizme bakışını soruyoruz bu sefer. Önceleri pek önemsenmediğini, ama daha sonra bunun öneminin anlaşıldığını ve bu konuda gereken çalışmaların yapıldığını ifade ediyor. Turizme bakış açısı konusunda her turizm yerinde bazı kuralların, halkın yaşama biçimi ve geleneklerinin olduğunu, sevgi ve saygının olacağı yerde hiçbir sorunun barınamayacağını; zaten Karadeniz insanının dışardan gelenlere karşı muhabbetinin, misafirperverliğinin herkesçe bilindiğini vurgulama gereği duyuyor. Halkın geçim kaynaklarına gelince, eskiden yoğun bir şekilde hayvancılık yapıldığını, bugün bunun söz konusu olmadığını ancak halkın yüzde sekseninin büyük tutkusundan olacak yaylaya çıkmanın vazgeçilmez bir şey olduğunu ifade ederken ilginç bir ifade ile “Benim inancım, bu halk yaylaya çıkmasa sosyal patlama olurdu” diyerek yöre insanın yayla sevgisini vurgulamaya çalışıyor. Bugün yaylacılığın kısmen de olsa yapıldığını ancak ekonomik nedenlerle yaşanan göçlerden dolayı yaylaların gerekli işlevinin gerçekleşemediğini de anlatıyor örnekler vererek.

Başkan Kadir Bey’den Uzungöl’deki yapılaşma ve mimari özellikler hakkında bilgi vermesini rica ediyoruz. Başkan, atalarının hangi teknikle yaptıklarını bilmedikleri çok güzel ve özgün evler inşa ettiklerini, bu evlerin bugün için yapılmasının mümkün olmadığını ifade ediyor. Buraya iki buçuk kattan fazla yükseklikte yapı yapılmasına kesinlikle izin vermediklerini, bunun da alt kısmının taş, üst kısmının ise ahşaptan veya ahşap kapama olacağını, halkın maddeten iyi durumda olmadığı için tamamen ahşap yapmanın eldeki olanaklarla mümkün olmadığını üzülerek anlatıyor.

Uzungöl’de verilen turizm hizmetinin yeterli olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz Başkan Kadir İnan’dan. Uzungöl’de bugün için 8 yüz yatak kapasitesi olduğunu, bunun yeterli olduğunu söylemenin ise son derece yanlış olacağını belirtiyor. Yatak kapasitesinin en az 350- 4500 civarında olması gerektiğini söylerken, “Verilen hizmet elbette ki mükemmel değil” diyor ve Devletin burada turizm eğitim hizmeti vermesi gerektiğine işaret ederek, “Trabzon Turizm Yüksek okulu gelsin burada çocuklarımızı eğitsin. Burada örnek uygulamalı bir çalışma yapsın” şeklinde bir de çağrıda bulunarak önemli bir ihtiyacı gündeme getiriyor. Turizm hizmetinin güzel bir şekilde verilebilmesinin eğitimle mümkün olacağını, eğitimin ise çalışan tesislerde gerçekleşebileceğini vurguluyor. Turizm hizmeti veren tesislerin güvenirliliği konusunda da çok açık konuşarak net bir şekilde “Buraya gelen insanlar evlerine nasıl gidiyorsa öyle gelsinler” demek suretiyle tam güvence veriyor ve lüks ve mükemmel bir turizm hizmeti vermek için devlet desteğine ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekliyor. Ayrıca Başkan devlet desteği konusunda ilginç bir kıyaslama yaparak şöyle diyor: “Açık söylüyorum, Ege’de bir çalının, bir ağacın eteğini, bir koyu turizm merkezi ilan edip, milyarlarca liralık tesisler yapanların çevre düzenlemesi için harcadıkları parayla Uzungöl’ün 50 yılı abat olur”. Ankara’ya gidince kendisine gösterilen ilginin Uzungöl için altyapı vs. gibi hizmetlerde somut desteği dönüşmesi gerektiğini arzu ettiğini anlattıktan sonra sohbetimizin konusu dönüp dolaşıp bir türlü bitirilemeyen Uzungöl’ün bozuk yoluna geliyor.

Başkan çok dertli bu konuda. Çünkü bu yol 13 yıldır bitirilememiş. 13 yıldır Uzungöl’e gelen insanların Çaykara’dan itibaren ayrı bir araca transfer olarak Uzungöl’e ulaşmak zorunda kaldıkları için çok müzdarip olduğunu belirten Başkan’dan Bayındırlık Bakanı’nın hususi desteği ile bu yıl, yani 2001 sezonunda bu yol yapımının biteceği müjdesini alıyoruz.

Sözü Uzungöl’ün başka bir konusu ve sorununa götürüyoruz, kurulmak istenen Of-Solaklı Hidroelektrik Santralına. Bu santralın yapılması halinde ortaya çıkabilecek olumsuzluklar hakkında neler söylemek istediğini, görüşlerini rica ediyoruz kendilerinden. Başkan Kadir İnan Bey Ankara’da bu konuyla ilgili bir toplantıya katıldığını, yapılan konuşmalarda bu santralın yapımı yönünde görüşler ortaya konduğunu, kendisinin sorması üzerine toplantıya katılan sadece iki kişinin Uzungöl’ü bir günlük bir ziyaretle gördüğünü belirtiyor ve bu yöreyi tanımayanların, gezip, görüp, inceleme yapıp halkı dinleme gereği duymayanların santralın yapımı ile ilgili verecekleri kararların doğru olmasının mümkün olmadığını anlatıyor detaylı bir şekilde ve santralın yapımı için açılacak tünellerde 26 tonun üzerinde dinamit kullanılacağını, dolaysıyla başta yayla evlerinin zarar göreceğini, Solaklı deresinin kuruyacağını, bunun ortaya çirkin bir görünüm çıkaracağını, ekolojik dengenin bozulmamasının imkânsız olduğunu, 5-6 yıl çalışacak ağır makinelerin çevrede büyük tahribatlar yapacağını söyleyerek ve gerekçelerini de ortaya koyarak bu santralın yapılmasının doğru olmayacağı görüşünde olduğunu açıklıyor.

Başkanlığı döneminde yapılan hizmetleri ve bir buçuk kilometrelik yürüyüş bandından söz açınca, eldeki imkânsızlıktan ve kaynak yetersizliğinden yakınmaya başlıyor doğal olarak. Birkaç aydan beri personeline maaş ödeyemediğini ama buna rağmen yürüyüş bandı gibi çalışmaları yapmaya azami gayret sarf ettiklerini, yol vs. gibi hizmetlerin devlet tarafından yapılması gerektiğini ifade ederken, yaptığı hizmetlerin Uzungöl için bir “hiç” olduğunu belirtiyor. Uzungöl’ün tüm Türkiye’nin, herkesin ve hepimizin Uzungöl’ü olduğunu yüksek sesle ve altını ısrarla çizerek ifade etme gereği duyan Başkan Kadir İnan Bey, herkesimden, herkesin Uzungöl’ün ihtiyaçları konusunda duyarlı olmaya çağırıyor.

Başkanın söylemek istedikleri aslında bitecek gibi değil. Çünkü icraat yapmak, Uzungöl’ü arzu edilen konuma getirmek istiyor. Fakat Türkiye’nin olanakları herkesçe biliniyor. Ancak sadece devletten bekleyerek bir şeyler yapma yöntemini bir süre atıl bırakarak, eldeki imkânlarla var olan kaynakları harekete geçirmenin en azından hiçbir şey yapamamaktan daha yararlı olacağı gerçeği de gözlerimizin önünde bulunduğunu acizane ifade etmek istiyor, Saygıdeğer Uzungöl Belediye Başkanı Sayın Kadir İnan’a verdiği bilgilerden dolayı şükran duygularımızı sunuyor, sağlık, mutluluk ve icraatlarında başarılar diliyoruz.

 

 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Karadeniz Karadeniz Dergisi

Editör: Bekir HAŞİMOĞLU

Karadeniz’in İncileri: Uzungöl 2 Karadeniz’in İncileri: Uzungöl 2

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık